Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Koszyk jest pusty
SZYBKI KONTAKT

 

JESTEŚMY UCZESTNIKIEM

 

 

Rabaty Dla Klientów

 

 

Kasztan Jadalny

Na stanie: 47 Dużo

Czas dostępności: Dostępny od ręki

Waga: 0,5 kg

9.00
Rozmiar:
GK - Goły korzeń
Wysokość:
40 - 50 cm
dodaj do schowka Negocjuj cenę

Opis produktu Kasztan Jadalny

Castanea sativa

Drzewo osiągające 30m wysokości, z silnym, często spiralnie skręconym pniem i szerokoowalną koroną. U nas jednak znacznie niższe. Rośnie przede wszystkim na południu Europy, we Włoszech, w basenie Morza Śródziemnego, we Francji i w Szwajcarii.
Liście długości 12—22 cm, skórzaste, lancetowate lub wydłużone eliptycznie, grube i ostro piłkowane. Górna strona liścia ciemnozielona, dolna początkowo fllcowato owłosiona, potem prawie naga. Kwitnie po rozwoju liści w maju—czerwcu. Kasztany jadalne obecne były w kuchni polskiej już od kilku wieków, jednak jak wiele im podobnych produktów zniknęły wraz z nadejściem siermiężnej epoki socjalizmu, który nie uznał ich za produkt pierwszej potrzeby. Kasztany jadalne były więc przez kolejnych kilkadziesiąt lat niedostępne dla przeciętnego Polaka. W dawnych latach natomiast pojawiały się na stołach możnowładców kasztany jadalne w przeróżnej postaci, jako desery, jako nadzienie do pieczonych mięs, a także jako samodzielna potrawa, czy może raczej przekąska.

Owoce kasztana jadalnego są bardzo bogate w skrobię, która przy obróbce termicznej zamienia się w cukier, zawierają ponadto błonnik, białka, tłuszcze, kwas jabłkowy, lecytynę, magnez, żelazo, potas i witaminy, zwłaszcza z grupy B. Mniejsze owoce kasztanowca bardziej nadawać się będą do gotowania we wrzątku, zaś większe do pieczenia w piekarniku. Jeśli chcemy kasztany upiec, należy je naciąć nożem.

WYMAGANIA

Wymaga wilgotnego i ciepłego klimatu; nie znosi silnych mrozów i upałów. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczoną atmosferę okręgów przemysłowych, lubi jednak dobrze zdrenowane gleby i słoneczne, ciepłe stanowiska.

Parametry techniczne produktu Kasztan Jadalny

ParametrWartość
RozmiarGK - Goły korzeń
Wysokość40 - 50 cm

Masz pytania?

:
:
:
:

Poleć produkt

:
:
:

Błąd?

:
:
: